Búrka zjednotila pápežovú mládež

Posted: August 25, 2011 in Svetové dni mládeže 2011
Tags: , , , , ,

Nikto z organizátorov Svetových dní mládeže 2011 si takto sobotňajšiu vigíliu nepredstavoval, na druhej strane nemohla dopadnúť lepšie. Bol to zážitok, na ktorý viac než milión mladých ľudí na letisku Cuatro Vientos nikdy nezabudne.

Prichádzajúci dážď, ktorý nás všetkých prekvapil.

Niekoľko mesiacov pred začiatkom Svetových dní mládeže 2011 navštívil prípravný tím v Madride Alberto Gasbarri, hlavný organizátor ciest pápeža Benedikta XVI. Organizačný tím SDM11 sa na toto stretnutie dlho a zodpovedne pripravoval. Gasbarrimu predstavili podrobný plán cesty a program pápežovej návštevy Španielska minútu po minúte. Vo vzduchu bolo cítiť uspokojenie.

Vtom prišla od Gasbarriho nečakaná otázka, na ktorú Španieli akosi neboli pripravení: “Aký máte plán v prípade, že bude pršať?”. Nastalo hrobové ticho. Ľudia sa na seba prekvapene pozerali a nevedeli, čo na to povedať. Ani vysoko improvizačné schopnosti španielského národa nefungovali. A tak niekto narýchlo odvetil: “Na konci augusta v Madride nezvykne pršať”.

Táto milá situácia sa organizátorom veľmi živo pripomenula počas sobotňajšej vigílie, 20. augusta na Cuatro Vientos, keď po pápežovom dlhoočakávanom príchode, prišla aj menej očakávaná búrka, ktorá znemožnila pokojný a plánovaný priebeh celej slávnosti.

Prichádzajúce mračná

Mala som to šťastie, že som sa nachádzala priamo na pódiu, v blízkosti Svätého Otca, odkiaľ sme mali na celý areál prekrásny výhľad. Už po prvých minutách sme si v diaľke všimli prichádzajúce mračná a čierňavu. Bolo nám jasné, že je to len otázka času, kedy to dorazí aj k nám.

A tak sa aj stalo. Celá slávnosť bola na viac než 20 minút prerušená silným dažďom a studeným vetrom. O chvíľu k nám jeden z organizátorov pristúpil a môjmu španielskému kolegovi, s ktorým sme do príchodu pápeža celú udalosť moderovali povedal: “Priprav sa na to, že Vigília bude zrušená. Musíš to oznámiť na mikrofón”.

Musím sa priznať, že vtedy nám nebolo všetko jedno. Všetká tá obrovská príprava, očakávania a obety zo strany mladých, priamy prenos a pozornosť celého sveta. V tom čase nefungovala žiadna technika, vypadoli obraz i zvuk. Veľkoplošnú obrazovku vedľa kresla Svätého Otca museli “zachraňovať” požiarníci. Snáď ani v Holywoode by to lepšie neurobili.

Toto je pápežová mládež

Bolo to neuveriteľné! Všetci sme sa začali modliť a povzbudzovať Svätého Otca Benedikta XVI. pokrikmi Svetových dní mládeže 2011. Jedným z najemotívnejších a najmocnejších bol práve tento: “Esto es la juentud del papa!” (preklad. “Toto je pápežová mládež”).

Toto je pápežová mládež!

Zrazu na pódiu i pod pódiom vznikla atmosféra, ktorá dala ďažďu úplne iný zmysel: zmysel požehnania a jednoty.

Ako dážď začal pomaličky slabnúť, Svätý Otec sa išiel pripraviť na adoráciu, ktorá bola skutočným stredom celej vigílie. Na Cuatro Vientos zavládlo úplné ticho a ďážď prestal.

Eucharistický Kristus bol už medzi nami na pódiu a pohľady všetkých sa upreli na kustódiu z Toleda, v ktorej bola vystavená Oltárna Sviatosť. Svätý Otec predniesol modlitbu.

Až neskôr sme sa dozvedeli, že to bol práve Benedikt XVI., ktorý nechcel slávnosť zrušiť, ale žiadal, aby sa vyčkalo, kým prestane pršať. Premoknutých mladých, ktorí však ani na chvíľu nestratili radosť a pokoj povzbudil slovami: “Vaša sila je silnejšia než dážď!”. I keď jeho plánovaný príhovor nezaznel v plnom rozsahu, bol to jeden z najsilnejších duchovných zážitkov pre státisíce mladých z celého sveta, medzi ktorými som bola aj ja.

Adorácia eucharistického Krista sa stala stredobodom celej vigílie.

FOTO: Archív SDM11.

Comments
  1. Marek says:

    bolo to tam naozaj krasne, ste sa tam mali 😉 vdaka Panu Bohu za papeza!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s